پزشكی هسته ای

پزشكي هسته‌اي شاخه‌ای نوين از علم است که با بهره‌گیری از علوم فيزيك‌پزشكي و داروسازي هسته‌اي و با تجويز مواد راديواكتيو ساطع‌كننده پرتوهاي گاما و ذرات هسته‌اي می‌تواند به تشخيص بیماری و درمان بیماران منجر شود. بنابراين روش‌هاي پزشكي هسته‌اي در دو حوزه تشخيصي و درماني است.

 

دپارتمان تشخيصي پزشكي هسته‌اي بيمارستان محك:

تصويربرداريِ پزشكيِ هسته‌اي، قويترين فناوري تصويربرداري سلولي و ملكولي است كه در مراحل اوليه بيماري و قبل از ايجاد تغييرات مورفولوژيكي قادر به تشخيص بيماري است. تصاوير پزشكي هسته‌اي اطلاعات ارزشمندي را براي تشخيص، بررسي پاسخ به درمان، طراحي درمان، مرحله‌بندي بيماري و در نهايت پيگيري سير بيماري براي متخصصين باليني فراهم مي‌كند. دقيق‌ترين و به‌روزترين فناوري تصويربرداري اسكنر PET/CT است كه با استفاده از راديوداروهاي پوزيترون دهنده، امكان تصويربرداري از تابش گاماي حاصل از پديده فنا را فراهم مي‌كند. اسکنر PET/CT با ادغام دو فناوری پیشرفته، تصاویری با جزئیات فوق‌العاده به پزشك ارائه می‌کند.

بخش پزشكي هسته‌اي بيمارستان محك از سال 1398 در ساختمان شماره‌ی 2 «یادمان میترا سادات میرباقری» واقع در طبقه‌ي منفي سه احداث شد و تجهيز دپارتمان تصويربرداري با نصب دستگاه PET/CT مدل Biograph horizon در اسفند 1399 انجام شد. دپارتمان PET/CT در خرداد 1401 به بهره برداري رسيده است. امروزه دامنه گسترده‌ا‌ي از راديوداروهاي توليدي در شركت پارس ايزوتوپ و با توجه به درخواست باليني پزشك متناسب با نوع بيماري انتخاب شده و براي انجام تصويربرداري PET/CT به بيمار تجويز مي‌گردد. در اين بخش متخصصين پزشكي هسته‌اي، فيزيك پزشكي و كارشناسان پزشكي هسته‌اي و پرستاري مشغول به ارائه خدمت هستند.

جهت گرفتن نوبت از اين واحد با شماره تلفن 23501740-021  در روزهاي شنبه تا پنجشنبه از ساعت 9:00 تا 16:00 تماس بگیرید.

براي مشاهده بيمه‌هاي طرف قرارداد، اينجا كليك کنید.

 

 

نام مداليته: PET/CT Scanner
موارد كاربرد: اسکن PET-CT تمام بدن با پرتوداروی 18F-FDG

اسکن PET-CT تمام بدن با پرتوداروی 68Ga-Dotatate

اسکن PET-CT تمام بدن با پرتوداروی 68Ga-PSMA

اسکن PET-CT تمام بدن با پرتوداروی 18F-NaF

اسکن PET-CT تمام بدن با پرتوداروی 18F-DOPA

اسکن PET-CT عضله قلب با پرتوداروی 18F-FDG

اسکن PET-CT مغز با پرتوداروی 18F-FDG

 

آمادگي‌ها:

 

 

 

مراقبت‌هاي لازم بعد از انجام پت اسكن  پس از انجام پت اسكن مي‌توانيد رژيم غذايي معمول و فعاليت روزانه خود را آغاز كنيد.

لازم است به مدت 12 ساعت از تماس با خانم‌هاي باردار يا كودکان زير 10 سال دوری كنيد.

رعایت فاصله حداقل 2 متری با افراد بزرگسال در طي 6 ساعت پس از پت‌اسکن الزامي است و تماس فیزیکی با افراد خانواده و دوستان نداشته باشيد.

از وسايل نقليه عمومي استفاده نكنيد.

مايعات فراوان بنوشيد و مكررا ادرار كنيد تا باقي مانده مواد راديواكتيو سريعتر از بدن شما خارج شود  زيرا تجمع ادرار در مثانه باعث افزايش پرتوگيري بدن مي‌شود.

دستگاه‌هاي ثبت اشعه در فرودگاه معمولا 24 ساعت پس از اسكن PET/CT با راديوداروهاي FDG به ميزان ماده راديواكتيو باقيمانده در بدن بيمار حساس نخواهد بود. در صورتي كه در فاصله 24 ساعت اول پس از تصويربرداري، قصد سفر هوايي را داريد، حتما از مركز PET/CT نامه تهيه کنید.

پزشکان فعال در بخش پزشكی هسته ای